Hogy is indult a "szappanosdi" ...
Szoktam volt mondani, ami már-már mottómmá vált : "bármennyire is az üzletem ellen beszéljek (magát az "üzlet" szót sem kedvelem) - nem a kézműves szappanban van a csoda, hanem az ipari vegyszerek elhagyásában úgy általában..."
Hozzávetőlegesen 6-8 éve bukkantam rá a "home made" mosógél receptjére, ami ugyebár mosószappanból készül. Elsődleges motiváció a környezettudatosság volt - no persze racionális keretek között.
Piacokon, vásárokban jutottunk hozzá nénéknél a jó kis sárgásbarna, nyers szappanszagú, kétes küllemű, de annál hatásosabb, otthon üstben főzött mosó - színszappanokhoz, amiket nagyon imádtam - itthon a mellékhelységet leszámítva masszívan általános tisztítószerré vált, többféleképpen feldolgozva és alkalmazva (dara, gél, tömb ). Innen-onnan, idősebb rokonoktól, ismerősöktől is sikerült beszerezni időnként a régi korokból megmaradt, matuzsálemi darabokat, amiket így utólag egyértelműen kiraknék a polcomra, ahelyett , hogy bedarálnám. Aztán egyszer csak eltűntek a nénék (remélhetőleg az idő fogott ki rajtuk és nem a hatóságok) és a rokonok, ismerősök sem tudtak már adni. Mindenesetre Ők - a nénék - valami olyat tudtak, amit nem sokan a világban- na meg egy letűnt kor hagyományait őrizték és vitték a sírba feltehetően - de nem teljességgel :)
Amúgy is évek óta edzek a kémia/vegyész továbbszakosodásra (eredeti hivatásom pedagógus) - hát úgy adódott, ha nincs, akkor majd én főzök szépen - mármint szappant :)
Latba vetettem addigi tudásom, bújtam a szakirodalmakat erősen, majd legnagyobb meglepetésemre gyakorlatilag elsőre összejött a szín - mosószappan.
Így is ment ez hónapokig, amikor is felvetült a kérdés az itthoni pipereszappan igényre is. Az már távolról sem volt olyan egyszerű - holott véleményem szerint a mosó (szín) szappan az atyaúristene minden szappannak , de a pipereszappanoknál bizony szembesülnöm kellett az avasodás kudarcával többek közt - merthogy a pipereszappanoknak gyakorlatilag ez az egyetlen és legnagyobb betegsége, ha nem tartalmaznak tartósítószert- márpedig nálam alapkoncepció a vegyszer és szintetikus - mentesség.
Aztán idővel, rengeteg utánajárással, még több forrás és szakirodalom tanulmányozásával, vegyészeti konzultációkkal és közreműködésekkel, az alapanyagok és hatásmechanizmusaik megismerésével szépen beérett a dolog, de távolról sem véglegesen - a "jó pap holtig tanul duma" meglehetős közhely - de így van.
Sokat elmélkedtem és kísérleteztem, mire megtaláljam az anyagilag és minőségileg egyaránt vállalható, standard összetételeket a szappanjaimhoz - alapvetően nem is dolgozom 3-5 alapszappan összetételnél többel, mert teljesen felesleges és amúgy is irracionálisnak tartom az ún. sokolajos szappanokat - ,
ne felejtsük el - a szappan elsődleges funkciója a tisztítás - fertőtlenítés - ápolás truimvirátus :) ! - fel volt adva a lecke rendesen, amikor meg kellett valósítani azon koncepciót, hogy " a szappan jó, valóban természetes, relatíve megfizethető és tartós is legyen egyben" - és egy mellékszál a magamnak felállított követelményekben, hogy pálmazsírt mellőzni tudjam teljességgel. Ugyanakkor a sertészsírt eszem ágában sem volt - jó alapanyag, bőrrokon összetevő, teljesen hagyományos részét képzi a magyarságnak és Közép-Európának - a pálmazsírról ugyanez nem mondható el és komplett földrészeket, ökoszisztémákat pusztítanak el a termelésének érdekében. Ennyit az elviségről :)
Műhelyem egyébiránt betekintést enged nyújtani a házi, kézműves, azaz a két kezemmel alkotott szappanfinomságok világába. Nem titkolt célom ezen környezettudatos „kemikáliák” népszerűsítése az iparilag szintetizált, mesterséges vegyszerekből megalkotott, egészségre gyakorolt hatásukat - finoman fogalmazva - erősen megkérdőjelezhető, kereskedelmi tömegcikként bevezetett termékekkel szemben.
Célom még felhívni a figyelmet és bemutatni az egyéb tisztítószer alternatívákat – ugyanis amellett , hogy nem mindegy, mit kenünk bőrünkre, hajunkra – az sem mindegy, mit engedünk lefolyni a csatornákon :)
A félreértések elkerülése végett távolról sem kizárólag a saját termékeimet "fényezem", hanem a kézműves „ipart” úgy általában :)
Szappanjaim között egyaránt megtalálhatók a herbál (gyógynövényes) szappanok, aktívszenes szappanok, vega és vegán szappanok, samponszappanok, történelmi extra szűz olíva (aleppo-i, kasztíliai, marseille-i mintára készült szappanok) és prémium szappanok, szintén történelmi mosó-mosogató-folttisztító és marhaepe szappanok - relatíve pénztárca-barát szinten.
Illatosított szappanjaimban kizárólag 100%-ig természetes illóolajokat alkalmazok, mellőzve az értéktelen és egészségtelen szintetikus illat és illóolajokat :) Színezett szappanjaimban szintén csak természetes színezők lelhetők fel :)
Elvi alapokon nem használok pálmazsírt semmilyen viszonylatban a szappanjaim készítése folyamán – sertészsírt viszont annál inkább–no de csak célzottan, nem minden típushoz (vega és vegán szappanok) ,szűkebb százalékban. Ha már hagyományokon nyugvó szappankészítésről van szó – Közép-Európában – mióta világ a világ – állati zsiradékokból készítették a szappant… :) -ahogy egy jó izmos pörkölt alapját is :)
Személyes kedvenceim pedig, amikkel úgy istenigazán szívesen foglalkozom, amiknek az elkészítése a legközelebb áll hozzám - a tradicionális, Kárpát-medencei, nagyrészt állati zsiradékból készült univerzális felhasználású mosószappan (merthogy ezzel indult minden ) és az aleppói, marseille-i, kasztíliai mintára készülő tiszta, extra szűz olívaszappan - ők maradnak az örök szerelem - zsánereim kontrasztosak - ahogy jómagam is :)